| İqtisadi təsir | Ticarət dövriyyəsinin artması |
| Regional rol | Azərbaycan–Naxçıvan birbaşa bağlantı |
| Geosiyasi nəticə | Cənubi Qafqazda inteqrasiya artımı |
Bu cədvəldə qeyd olunan göstəricilər layihənin yalnız texniki deyil, həm də siyasi əhəmiyyətini göstərir. TRIPP koridoru Qafqaz regionunda alternativ marşrut kimi çıxış edə və yükdaşımaların diversifikasiyasını təmin edə bilər. Bununla yanaşı, yeni logistika mərkəzləri investisiya axınını sürətləndirə və yerli iqtisadi aktivliyi artıra bilər.
TRIPP koridorunun Cənubi Qafqaz geosiyasətinə təsiri
TRIPP dəhlizi yalnız iqtisadi layihə deyil, həm də geosiyasi təşəbbüsdür. Ermənistan ərazisindən keçən marşrutun reallaşması regionda yeni əməkdaşlıq formatının formalaşmasına təkan verə bilər. Bu isə Cənubi Qafqaz geosiyasətində uzunmüddətli dəyişikliklər deməkdir.
Layihənin mümkün geosiyasi təsirlərini belə ümumiləşdirmək olar:
-
Azərbaycan və Naxçıvan arasında birbaşa quru bağlantının yaradılması.
Ermənistanın regional tranzit şəbəkəsinə inteqrasiyası.
ABŞ-ın regionda iqtisadi mövcudluğunun artması.
Orta Dəhlizin alternativ qolu kimi yeni xəttin formalaşması.
Regional sabitlik üçün iqtisadi qarşılıqlı asılılığın güclənməsi.
Bu faktorlar göstərir ki, TRIPP koridoru Qafqaz üçün yalnız nəqliyyat xətti deyil, həm də siyasi etimad mexanizmi rolunu oynaya bilər. İqtisadi maraqların artması tərəflər arasında əməkdaşlığı təşviq edə və uzun illər davam edən gərginliyi azalda bilər.
Azərbaycan iqtisadiyyatı və logistika sektoruna mümkün təsirlər
TRIPP layihəsi Azərbaycanın tranzit ölkə kimi mövqeyini daha da gücləndirə bilər. Bakı-Tbilisi-Qars dəmir yolu və Orta Dəhliz artıq ölkənin beynəlxalq logistika sistemində rolunu artırıb. Yeni koridor isə bu sistemə əlavə dinamika verəcək.
Logistika sektorunda infrastruktur yatırımlarının artması, yeni anbar və terminalların qurulması, gömrük prosedurlarının optimallaşdırılması gözlənilir. Bu isə iş yerlərinin açılması və regionların iqtisadi fəallaşması ilə nəticələnə bilər. Naxçıvanın iqtisadi inteqrasiyası da sürətlənəcək və muxtar respublika üçün yeni ixrac imkanları yaranacaq.
Bununla yanaşı, tranzit rüsumları və xidmət gəlirləri dövlət büdcəsinə əlavə vəsait daxilolmalarını təmin edə bilər. Bu faktor “TRIPP dəhlizi iqtisadi təsir” mövzusunun niyə yüksək axtarış göstəricilərinə malik olduğunu izah edir.
Regional reaksiyalar və beynəlxalq maraqlar
TRIPP koridoru Qafqaz ölkələri ilə yanaşı, Rusiya, Türkiyə, İran və Avropa İttifaqı kimi aktorların da diqqət mərkəzindədir. Regionda yeni nəqliyyat xəttinin açılması mövcud marşrutlara alternativ yarada bilər.
Türkiyə layihəni Orta Dəhlizin gücləndirilməsi baxımından müsbət qiymətləndirə bilər. Avropa İttifaqı isə enerji və yük daşımalarının şaxələndirilməsi kontekstində maraqlı tərəf kimi çıxış edə bilər. Digər tərəfdən, bəzi regional güclər bu təşəbbüsün balanslara təsirini diqqətlə izləyəcək.
“Geosiyasət Cənubi Qafqaz 2026” mövzusu məhz bu səbəbdən aktuallaşıb. Çünki layihə yalnız iki ölkə arasında deyil, daha geniş regional sistem daxilində qiymətləndirilir.
Risklər, çağırışlar və gələcək ssenarilər
Hər iri infrastruktur layihəsi kimi TRIPP dəhlizi də müəyyən risklərlə üzləşə bilər. Siyasi razılaşmaların davamlılığı, təhlükəsizlik təminatı və maliyyələşmə mexanizmləri əsas çağırışlar sırasındadır. Ermənistan ərazisindən keçən marşrutun hüquqi statusu və beynəlxalq zəmanətlər məsələsi də xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Bununla belə, iqtisadi əməkdaşlığın artması riskləri azaltmaq üçün stimullaşdırıcı faktor ola bilər. Əgər layihə mərhələli şəkildə və şəffaf mexanizmlərlə həyata keçirilsə, regionda qarşılıqlı etimad mühiti güclənə bilər.
Uzunmüddətli perspektivdə TRIPP nəqliyyat dəhlizi Cənubi Qafqazı qlobal ticarət xəritəsində daha mühüm mövqeyə çıxara bilər. Bu isə yalnız iqtisadi deyil, siyasi sabitlik baxımından da yeni mərhələnin başlanğıcı ola bilər.
Nəticə
ABŞ vitse-prezidentinin Bakıya səfəri və TRIPP nəqliyyat dəhlizi təşəbbüsü 2026-cı ildə Cənubi Qafqaz üçün ən mühüm hadisələrdən biri kimi qiymətləndirilə bilər. Layihə Azərbaycan–Naxçıvan bağlantısını təmin etməklə yanaşı, regionda yeni iqtisadi və geosiyasi reallıqlar yarada bilər. Uğurlu icra olunacağı təqdirdə, TRIPP koridoru Qafqazı qlobal tranzit sisteminin əsas həlqələrindən birinə çevirə bilər.